← Máš návrh na téma, o kterém bych mohla psát? Napiš mi ho do zprávy autorovi!

Říjen 2017

Spánková paralýza

3. října 2017 v 21:14 | Já
Dnes jsem se rozhodla psát článek na téma Spánková paralýza. S tímto termínem jsem se setkala poměrně nedávno na fb, a protože jsem netušila o co jde, napadlo mě dohledat nějaké informace a podělit se o ně i s vámi.
Vysvětlení spojení 'spánková paralýza' zní podle Wikipedie takto:

"Spánková paralýza je stav mezi spánkem a bděním, kdy si již mozek částečně uvědomuje realitu, ale nedokáže ještě dostatečně odlišit tuto realitu od snu a různých obsahů podvědomí, a zejména dosud nedokáže ovládat svaly, takže člověk má pocit téměř úplného ochrnutí příčně pruhovaného (kosterního) svalstva ovládaného vůlí, včetně neschopnosti používat hlasivky."

Ve shrnutí je to vlastně stav, kdy se snění výrazně protíná s realitou. Tento stav je doprovázen halucinacemi a pocitem intenzivního strachu. Spánková paralýza je také často uváděna jako příčina pocitu některých lidí, kteří tvrdí, že je uneslo UFO. Celý tento stav ale vzniká opožděním funkce části mozku zvané Varolům most.

Člověk postižený paralýzou často vidí podivné stíny a slyší různé vzuky, mívá pocit, že není v místnosti sám, a že je sledován. Někteří lidé popisují také stavy, kdy se jim špatně dýchá a mají pocit, že jim něco jako kámen nebo dokonce nějaká neidentifikovatelná bytost leží na hrudi.

Na celém článku mě nejvíce zaujaly komentáře lidí, kteří spánkovou paralýzu zažili. Někdo popisoval, že se do paralýzy dostal, když uprostřed noci spadl z postele. Registroval při tom zapnutou televizi, ze které prý vylezla osoba a chtěla dotyčnému ublížit. Jiní popisovali strašidelné stíny míhající se po pokoji a podivné zvuky. Přijde mi děsivé, že tento stav prý zažívají už i několik let. Někdo v komentárích radil, že stačí držet oči zavřené, pokud to jde.

Já naštěstí nikdy spánkovou paralýzu nezažila, takže nemůžu říct, jestli byly komentáře pravdivé. Ale vzhledem k tomu, že se ve většině shodovaly, pravdivé nejspíš budou.
A co vy? Chtěli byste zažít spánkovou paralýzu nebo jste ji dokonce už zažili? Určitě pište do komentářů!



Vítám vás na mém blogu

3. října 2017 v 17:33 | Já
Vítám vás na mém blogu. Už delší dobu jsem se chystala založit si něco jako takový virtuální deníček, kam bych mohla psát své nazory na různá témata, vkládat různé obrázky, ať už mnou vytvořené nebo ty, které se mi prostě jen líbí, a tak vlastně místo, kde bych se mohla čas od času vypsat. Vlastně ani příliš nečekám, že sem bude chodit hodně lidí. Nehodlám tuto stránku někde propagovat nebo sdílet. Vlastně chci zůstat v úplné anonymitě. Právě se mi honí hlavou, že pokud se to někdo, koho znám, někdy dozví a přečte si tento příspěvek, budu v jeho očích asi vypadat jako úplný blázen, ale taková pravděpodobnost, že bych byla odhalena snad není, ne?

Chtěla bych vám tímto i navrhnout, že pokud budete mít nějaký nápad na téma, na které byste chtěli znát můj názor nebo si o něm chcete prostě jen přečíst, napište mi ho prosím do kolonky 'Zpráva autorovi'.
Přikládám jeden z mých (doufám) povedenějších výtvorů. Jedná se o wallpaper (tapetu) na počítač.

Děkuji za přečtení a snad si můj blog oblíbíteUsmívající se